Rozvod – Vec verejná

Medzinárodný projekt študentov stredných škôl podporený grantom Erasmus +

Aké vzťahy panujú medzi Českom a Slovenskom po 30 rokoch od rozpadu Československa? Čo bolo, to bolo, ale čo ak to zaujíma Wericha, Lasicu a Štúra? A je karfiol exotické jedlo? A čo na to božstvo chmelu a Borovičky? Vzťahy dvoch národov, ktorých príbeh nekončí. Vyrozprávané perspektívou dnešných teenagerov, ktorí Československo vnímajú len ako niečo, o čom sa učia na dejepise.

Autorská inscenácia o vzťahoch medzi mladými Čechmi a Slovákmi vznikla na základe výpovedí jednotlivých hercov. Účastníci projektu boli vybraní cez opencall, z ktorého vzišlo 8 českých a 7 slovenských študentov Vybraní účastníci si prešli celým procesom vzniku autorskej dokumentárnej inscenácie. Cez výskum, písanie svojich výpovedí, rešeršom dokumentárnych materiálov, natáčanie inscenačného materiálu až po hereckú prácu. V rámci procesu taktiež absolvovali rozhovory s odborníkmi z oblasti politológie, divadelnej vedy, histórie (časť programu zastrešili napríklad Ústav pre štúdium totalitných režimov) a zoznámili sa s metódou dokumentárneho divadla verbatim. 

Všetko sa uskutočnilo vďaka štyrom intenzívnym stretnutiam, ako v Česku, tak na Slovensku. Na jednotlivých sústredeniach prešli účastníci radou hereckých a hudobných cvičení spolu s teoretickým náhľadom do stavby dramatických situácií. Zaznamenané improvizácie a napísané eseje potom slúžili ako hlavné piliere pre autorský text, ktorý kombinuje dokumentárnu rovinu so štylizovanou. Projekt vznikol v spolupráci Národného divadla a Súkromným konzervatóriom Dezidera Kardoša v Topoľčanoch.

Réžia: Zuzana Králová

Autori textu: Kateřina Volánková a kolektív

Dramaturgia: Kateřina Volánková

Scénografia a kostýmy: Viktorie Drobná

Hudba: Michal Mihok

Svetelný design: Matyáš Nejedlý

Kamera a strih videí: David Schnabl

Produkcia a animácia videí: Ondřej Ševčík

Produkcia: Zbyšek Říha

Asistentka réžie: Natália Homolová

Pedagogické vedenie: Tomáš Zárecký, Michaela Liptáková

Inscenácia trvá 70 minút a po jej konci prebieha diskusia.


Účinkujú: Tereza Halova, Gabriela Važánová, Lena Madziová, David Schnabl, Jakub Černý, Adam Biben, Michal Hlavenka, Henrieta Sedlárová, David Greguš, Táňa Marková, Emma Babáková, Bára Beránková, Kamila Steinová, Katka Franková

Premiéra inscenácie: 07. 09. 2023 o 19:00 v Spoločenskom dome v Topoľčanoch