5.11.2018 - Tanečné predstavenie - pODPORa

25.10.2018 10:23

Pozývame Vás na predstavenie súčasného tanca o politike 

 

Choreografia: Marta Poláková 

Réžia: Tomáš Procházka 

Dramaturgia: Marta Poláková, Tomáš Procházka 

Hudobný koncept a supervízia: Daniel Matej 

Hudba: Martin Polák, Tibor Feledi 

Kostýmy: Simona Vachálková 

Svetelný dizajn a objekty: Robert Polák 

Tanec, pohybový materiál a texty listov: Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghő, Andrej Štepita

 

Predstavenie skúma telesne aj imaginatívne základnú otázku: čo je pre nás PODPORA a čo ODPOR. Tieto protiklady viedli v procese tvorby k hľadaniu ďalších vrstiev súvislostí: Kedy sa tesne dotýkajú? Ako blízko má k sebe individualita a spoločnosť? Svet sa nám mení pred očami z minúty na minútu. Núti nás meniť vnímanie aj myslenie. Alebo sme ovce nasledujúce vodcu? Čo je vlastne individualita? Veľa kričíme a máme strach, že niečo premeškáme. Udusíme ľahostajnosťou aj vlnu revolty najmladšej generácie? Zamrzne živosť tela v digitálnom oceáne (ne)osobných dát? Predstavenie vytvorila renomovaná choreografka súčasného tanca Marta Poláková v spolupráci s divadelným režisérom a performerom Tomášom Procházkom. Je otvorenou výpoveďou piatich tanečníkov najmladšej generácie, ktorí tancom a listami sebe rozprávajú o svojom strachu, láske, nádeji a snahe udržať si nadhľad. Traja renomovaní umelci, skladateľ Daniel Matej, kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková a svetelný dizajnér Robert Polák, prispeli k zvukovej a vizuálnej farebnosti predstavenia, rovnako ako dvojica mladých hudobníkov Martin Polák a Tibor Feledi.

Zmenil si sa. Prečo ti to hovoria? (...) 

Mládež. Youth. Generácia. Neznášam tie nálepky. (...) 

Úplne rozumiem všetkým, ktorí utekajú v nádeji, že nájdu niečo lepšie. (...) 

Vieš, čo cítiš. Vieš, čo cítiš. Vieš, čo cítiš. A nezáleží na tom, že si premárnil štyri hodiny chujovinami. (...) 

Máš len malé, otvorené srdce, ktorému je všetko úplne jedno. (...) 

Mám strach. A mám aj strach z ľudí, ktorí majú strach. Strach je choroba. Chyba v programe. Choroba, na ktorej je človek závislý. (...)

Vedľa seba postavený tanec a text kladie otázku: keď toho majú toľko povedať, o čom potom ešte tancujú, respektíve prečo stále len nehovoria. Inak, netancujú zle a človeku prebleskne hlavou Šmokove „nikdy nemluvit“. Ale jeden z tanečníkov kričí „Život!!!“ a nám dochádza, že tu sa niečo derie von a je jedno v akej podobe. Nakoniec, je to výsada našej doby zvoliť si spôsob a choreografka Marta Poláková s režisérom Tomášom Procházkom to dobre vedia. Dali priestor najmladšej generácii performerov, ich hlas nechali zaznieť a Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghö a Andrej Štepita sa ho len tak nevzdajú. 

 

Katarína Zagorski: Projekt pODPORa aneb Neznášam tie slová, 

internetový portál Taneční aktuality

 

Rezervujte si svoje miesta už dnes!

Späť