ZUŠ Ladislava Mokrého Topoľčany - ŽIDOVKA

04.02.2019

O súbore: Columba (lat. holubica)

Súbor tvoria najstarší žiaci literárno- dramatického umenia pri ZUŠ L. Mokrého v Topoľčanoch. Súbor má za sebou viacero autorských predstavení. "Sme skupina ľudí, ktorých baví tvoriť, experimentovať a žiť. Stále sa snažíme posúvať vpred, ale sem-tam sa poohliadneme vzad, aby sme videli koľko prekážok sme zdolali."

"Silný človek nikdy neprehráva. Iba zisťuje, čo funguje a čo naopak nefunguje."

História:

V roku 2012 začali svoju tvorbu literárnym pásmom Život. V roku 2013 sa popasovali s motívom malého princa a vytvorili experimentálne predstavenie Malý Princ trochu inak. V roku 2014 vytvorili autorskú inscenáciu Sv. Filip Neri a v roku 2015 tragikomédiu cyrKUS. Samozrejme sa venujú aj literárnej tvorbe a na základe toho vzniklo literárne soirée Na povrchu. V roku 2016 vznikla autorská inscenácia s názvom VW o živote slávnej anglickej spisovateľky Virgínii Woolfovej. Herci to mali veľmi ťažké, museli sa vcítiť do duševne chorých ľudí, ktorých často krát ľudia odsudzujú. Na pomoc si museli zavolať aj odborníka, žiaci absolvovali prednášku o depresii u psychologičky Mgr. Jany Bezákovej. Minulý rok vznikla inscenácia neKONEČNÁ, pri jej tvorbe si často kládli otázku, aké to "tam" asi je, aké je to vrátiť sa späť, čo tam "hore" človek prežíva.

O výbere témy, vzniku autorskej inscenácie ŽIDOVKA

Za výber témy ďakujem hlavne Dankovi P., ktorý začal písať maturitnú prácu o židoch, ktorí žili na území Topoľčian. Téma druhej svetovej vojny bola pre mňa, ako tvorcu veľmi zaujímavá, ale vždy som mala pocit, že moji žiaci (a možno ani ja) sme ešte nedozreli do takého štádia, pripraviť a zahrať inscenáciu s takou témou. O tejto téme je nespočetné množstvo relevantných informácii, filmov, dokumentov... Ale o židoch, ktorí prechádzali ulicami Topoľčian, nášho rodného mesta sme nevedeli takmer nič. A to mňa a ostatných v súbore "postavilo do pozoru" a začali sme pátrať- tak nejako začal niekoľko mesačný výskum. Informácie sme museli selektovať a vybrali sme si príbeh jednej rodiny- rodiny Schönfeldových. Čím je výnimočný? Napríklad tým, že rodina ako jediná v celom Česko- Slovensku prežila druhú svetovú vojnu kompletná. Ale najmä to, že síce tu už dlhé roky nežijú, máme pocit, akoby sme ich poznali, akoby nám boli niečím blízky.

Anotácia (len na záver)

Poštová schránka, posteľ, skriňa, majetok, nič z toho nám nevytvára skutočný domov. Môžeme prísť úplne o všetko a napriek tomu neprídeme o nič. "Mám síce iba prázdnu miestnosť, ale je plná nádeje, nádeje na tisíci začiatok. A ak to bude potrebné začnem znova, znova ....."